Основен / Кашлица

Противопоказания за употребата на ибупрофен

При възпалителни процеси, включващи болка и треска, се използват нестероидни лекарства на основата на ибупрофен. Те имат противовъзпалително, антипиретично, обезболяващо действие. Преди употреба трябва да разгледате противопоказанията на ибупрофен, тъй като това лекарство, имащо положителен ефект, има редица противопоказания. Всички нежелани реакции, настъпили по време на приложението, са описани подробно в инструкциите за употреба, където са показани индикации и противопоказания за употребата на ибупрофен.

Когато не се използва

Лекарството се използва за облекчаване на болката при пациенти със заболявания на опорно-двигателния апарат. Показанието за употреба е:

  • артрит;
  • артрози;
  • болки в кръста;
  • ревматизъм;
  • подагра;
  • болки в ставите с различна етиология;
  • ишиас.

Използва се за зъбобол, както и за облекчаване на симптомите на остри респираторни инфекции, грип. Ибупрофен намалява болката, облекчава симптомите на възпаление. Но преди да използвате лекарството, трябва да се консултирате с Вашия лекар и да се запознаете с противопоказанията за употребата на ибупрофен.

Заболявания на стомашно-чревния тракт, особено улцерозен гастрит, е основното противопоказание за приемане на ибупрофен, тъй като лекарството има отрицателно въздействие върху стомашната лигавица, може да предизвика обостряне на заболяването, а при продължително използване да се развие стомашна язва или кървене.

Ибупрофен. Противопоказания за употреба е възрастта на пациентите на възраст над 60 години и не се дава на деца под 12 години (таблетки, капсули), до 6-годишна възраст или с телесно тегло по-малко от 20 kg (ефервесцентни таблетки).

Лекарството не се предписва на пациента, ако има анамнеза за стомашно кървене или язва, причинена от употребата на НСПВС. В допълнение, ибупрофен е противопоказан при:

  • свръхчувствителност към прерапатам НСПВС;
  • тежка чернодробна и бъбречна дисфункция;
  • умерена до тежка сърдечна недостатъчност;
  • 3 триместър на бременността.

Ибупрофен не се препоръчва да се пие по време на кърмене.

Функции на приложението

Претегляйки плюсовете и минусите, ибупрофен се предписва внимателно на пациенти с:

  • хипертония;
  • диабет;
  • астма;
  • нарушение на формулата на кръвта;
  • заболявания на зрителния нерв.

Пациентите, които скоро ще имат операция, ибупрофен се предписва в крайни случаи, защото намалява съсирването на кръвта. Фактът, че пациентът е бил лекуван с това лекарство, не забравяйте да предупредите хирурга преди провеждане на операцията.

Бременността през първия и втория триместър не е противопоказание за приемане на ибупрофен. Той не засяга състоянието на майката и не причинява патология на развитието на плода. Но може да се използва само след консултация с гинеколог, тъй като лекарството има редица странични ефекти. Необходимо е да се пие с грижа за възрастни хора. В този случай дозата се намалява наполовина.

По време на лечението е необходимо стриктно да се спазват препоръчителните дози и продължителността на лечението, за да се избегнат нежелани последствия.

Нестероидните лекарства могат да повлияят неблагоприятно стомашната лигавица, така че те се предписват за кратък курс (5 дни). Дозата и методът на лечение на лекарството се избират от лекаря индивидуално. Ако имате тежка стомашна болка, диспепсия, виене на свят, трябва да спрете приема на ибупрофен и да информирате Вашия лекар. Той ще коригира предписаната доза или ще замени лекарството с аналог.

Друга особеност на лекарството е способността му да забави скоростта на реакцията на тялото. Ето защо, ибупрофен не може да се приема по време на работата, изискваща повишено внимание.

Нежелани прояви

Лекарството може да предизвика странични ефекти под формата на:

  • сърцебиене;
  • бронхоспазъм;
  • задух;
  • болка в стомаха;
  • диспептични разстройства;
  • раздразнителност;
  • тревожност;
  • подуване на крайниците;
  • цистит.

В допълнение, може да има кожен обрив под формата на уртикария, сърбеж, зачервяване на кожата, алергичен ринит, в тежки случаи - ангиоедем. От страна на органите на зрението може да се развие алергичен конюнктивит. При продължителна употреба на нестероидни лекарства се намалява съсирването на кръвта, което може да доведе до поява на вътрешно кървене.

заключение

Нестероидните лекарства бързо действат и се използват за симптоматично облекчаване на болка при различни етиологии. След претегляне на противопоказанията и страничните ефекти на ибупрофен, лекарят предписва индивидуална доза и курс на лечение за всеки пациент. Ето защо не е необходимо сами да си определяте НСПВС, за да не навредите на тялото и да не влошите състоянието.

източници:

Видал: https://www.vidal.ru/drugs/ibuprofen__11526
GRLS: https://grls.rosminzdrav.ru/Grls_View_v2.aspx?routingGuid=8f0e5ee3-ab17-46f0-b0b2-3e6d90e259a4t=

Открихте грешка? Изберете го и натиснете Ctrl + Enter

IBUPROFEN, активно вещество

IBUPROFEN - латинското наименование на активното вещество IBUPROFEN

ATX кодове за IBUPROFEN

C01EB16 (ибупрофен)
N02BB72 (метамизол натрий в комбинация с психолептици)
M01AE51 (ибупрофен в комбинация с други лекарства)
M01AE01 (ибупрофен)
N02AA59 (кодеин в комбинация с други лекарства (с изключение на психолептици))
M02AA13 (ибупрофен)

Преди употреба IBUPROFEN трябва да се консултирате с Вашия лекар. Това ръководство е предназначено само за информационни цели. За повече информация, моля вижте поясненията на производителя.

Клинична и фармакологична група

05.008 (НСПВС на комбинирания състав)
03.012 (спасмоангичен)
03.010 (комбиниран компресиращ антипиретичен състав)
05.001 (NSAID)
05.011 (НСПВС за лечение на сърдечни заболявания при недоносени новородени)
16.035 (Лекарство, което стимулира процеса на регенерация на хрущялната тъкан, с противовъзпалително действие)
05.003 (НСПВС за външна употреба)

Фармакологично действие

НСПВС, производно на фенилпропионова киселина. Има противовъзпалително, аналгетично и антипиретично действие.

Механизмът на действие е свързан с инхибиране на активността на СОХ - основния ензимен метаболизъм на арахидоновата киселина, която е прекурсор на простагландините, които играят основна роля в патогенезата на възпалението, болката и треската. Аналгетичният ефект се дължи както на периферното (индиректно, чрез потискане на синтеза на простагландин), така и на централния механизъм (поради инхибиране на синтеза на простагландин в централната и периферната нервна система). Потиска агрегацията на тромбоцитите.

Когато се прилага външно, той има противовъзпалително и аналгетично действие. Намалява сутрешната скованост, увеличава обхвата на движение в ставите.

Фармакокинетика

При поглъщане ибупрофен се абсорбира почти напълно от стомашно-чревния тракт. Едновременният прием на храна забавя скоростта на абсорбция. Метаболизира се в черния дроб (90%). T1 / 2 е 2-3 часа.

80% от дозата се екскретира в урината главно под формата на метаболити (70%), 10% - непроменена; 20% се екскретират през червата като метаболити.

IBUPROFEN: ДОЗИРОВКА

Задава се индивидуално, в зависимост от нозологичната форма на заболяването, тежестта на клиничните прояви. Когато се приема орално или ректално за възрастни, еднократната доза е 200-800 mg, честотата на приемане е 3-4 пъти на ден; за деца - 20-40 mg / kg / ден в разделени дози.

Външно се използва в рамките на 2-3 седмици.

Максималният дневен прием при възрастни, когато се приема орално или ректално, е 2,4 g.

Лекарствени взаимодействия

С едновременната употреба на ибупрофен намалява ефекта на антихипертензивни средства (АСЕ инхибитори, бета-блокери), диуретици (фуросемид, хипотиазид).

При едновременна употреба с антикоагуланти може да се засили тяхното действие.

С едновременната употреба със СКС се увеличава рискът от странични ефекти от стомашно-чревния тракт.

С едновременната употреба на ибупрофен може да измести от съединенията с протеини на кръвната плазма непряко антикоагуланти (аценокумарол), хидантоинови производни (фенитоин), перорални хипогликемични лекарствени средства сулфонилурейни производни.

При едновременна употреба с амлодипин е възможно леко намаляване на антихипертензивния ефект на амлодипин; с ацетилсалицилова киселина - намалява концентрацията на ибупрофен в кръвната плазма; с баклофен - описва случай на повишено токсично действие на баклофен.

При едновременна употреба с варфарин е възможно увеличаване на времето на кървене, наблюдава се също и микрогематурия, хематоми; с хидрохлоротиазид - възможно е леко понижение на антихипертензивния ефект на хидрохлоротиазид; с каптоприл - възможно е намаляване на антихипертензивния ефект на каптоприл; с Kolestiramine - умерено изразено намаляване на абсорбцията на ибупрофен.

С едновременното използване на литиев карбонат се увеличава концентрацията на литий в кръвната плазма.

С едновременното използване на магнезиев хидроксид увеличава първоначалната абсорбция на ибупрофен; с метотрексат - повишава токсичността на метотрексат.

Бременност и кърмене

Не използвайте ибупрофен през третия триместър на бременността. Употребата през първото и второто тримесечие на бременността е оправдана само в случаите, когато очакваната полза за майката превишава възможната вреда за плода.

Ибупрофен се екскретира в малки количества с кърмата. Може да се използва по време на кърмене с болка и треска. Ако е необходимо, продължителната употреба или употреба във високи дози (повече от 800 mg / ден) трябва да вземе решение за прекратяване на кърменето.

IBUPROFEN: НЕЖЕЛАНИ ЕФЕКТИ

От страна на храносмилателната система: често - гадене, анорексия, повръщане, епигастричен дискомфорт, диария; възможно е развитие на ерозивни и язвени поражения на стомашно-чревния тракт; рядко, кървене от стомашно-чревния тракт; при продължителна употреба, възможна чернодробна дисфункция.

От страна на централната нервна система и периферната нервна система: често - главоболие, замаяност, нарушения на съня, възбуда, зрителни нарушения.

От хемопоетичната система: при продължителна употреба са възможни анемия, тромбоцитопения, агранулоцитоза.

От страна на пикочната система: продължителна употреба може да бъде нарушена бъбречната функция.

Алергични реакции: често - кожен обрив, ангиоедем; рядко - асептичен менингит (по-често при пациенти с автоимунни заболявания), бронхоспастичен синдром.

Местни реакции: когато се прилагат външно, хиперемия на кожата, усещане за парене или мравучкане.

свидетелство

Възпалителни и дегенеративни ставни и гръбначни заболявания (включително ревматична и ревматоиден артрит, анкилозиращ спондилит, остеоартрит), съвместно синдром при обостряне подагра, псориатичен артрит, анкилозиращ спондилит, тендинит, бурсит, ишиас, травматично възпаление на меките тъкани и опорно-двигателния апарат. Невралгия, миалгия, болка при инфекциозни и възпалителни заболявания на горните дихателни пътища, аднексити, алгоменорея, главоболие и зъбобол. Треска при инфекциозни и възпалителни заболявания.

Противопоказания

Ерозивни и язвени поражения на стомашно-чревния тракт в острата фаза, заболявания на зрителния нерв, "аспиринова триада", хемопоетични нарушения, изразени нарушения на бъбреците и / или черния дроб; свръхчувствителност към ибупрофен.

Специални инструкции

Използва се с повишено внимание при съпътстващи заболявания на черния дроб и бъбреците, хронична сърдечна недостатъчност, с диспептични симптоми преди лечението, веднага след операцията, с индикации за анамнеза за кървене от стомашно-чревния тракт и заболявания на стомашно-чревния тракт, алергични реакции, свързани с приема на НСПВС.

В процеса на лечение се изисква систематично наблюдение на функциите на черния дроб и бъбреците, снимки на периферна кръв.

Не трябва да се прилага външно върху увредените участъци на кожата.

Странични ефекти на ибупрофен

Има доста лекарства, които често се предписват от лекарите за облекчаване на болката и възпалението, свързани с физическа травма или хронични състояния като артрит. Едно от най-широко използваните лекарства за болка е ибупрофен.

Това е нестероидно противовъзпалително лекарство, което ефективно отслабва възпалителния отговор, свързан с голямо разнообразие от медицински състояния.

Какви странични ефекти има ибупрофенът?

Някои често срещани странични ефекти на ибупрофен включват:

  • диария
  • Намален апетит (проблеми с храносмилането)
  • гадене
  • Сухи очи
  • виене на свят

Сериозни странични ефекти

Проучванията показват, че повечето хора, които използват ибупрофен, се сблъскват с малки здравословни проблеми. Сериозни странични ефекти, които могат да възникнат при малък процент от хората, включват:

  • Тежка болка в гърдите
  • Проблеми с бъбреците
  • Увреждане на черния дроб
  • Умора (тежка умора)
  • Проблеми с речта

В някои случаи се съобщават и алергични реакции. Хората, които са алергични към това лекарство, се съветват да избягват да го използват. Алергичните реакции могат да включват:

  • Червени кожни обриви
  • копривна треска
  • Подуване на лицето
  • Затруднено дишане
  • Мехури на кожата

Вътрешното кървене в резултат на приема на ибупрофен може да бъде опасно. Следните странични ефекти на това лекарство показват кървене в стомаха или червата:

  • Наличието на кръв в изпражненията, кафяви изпражнения
  • Наличие на кръв в повръщане
  • Наличие на кръв в урината

Дългосрочни странични ефекти

Като правило лекарите никога не предписват ибупрофен дълго време. Предозиране или редовна продължителна употреба на това лекарство пречи на нормалното кръвообращение, което може да бъде смъртоносно за бъбреците. Хората, които приемат ибупрофен дълго време, могат също да развият заболявания, засягащи сърцето. В допълнение, в някои случаи, резултатът от продължителната употреба на това лекарство е увреждане на черния дроб и жълтеница.

Проучванията показват, че възрастните са по-податливи на странични ефекти от ибупрофен. Така, рядко срещано рядко изпражнение (запек), което възниква след приема на това лекарство, е по-често срещано сред възрастните, отколкото при децата.

Кой е противопоказан ибупрофен?

Хората, които вече имат проблеми като сърдечни заболявания или високо кръвно налягане, трябва да се консултират с лекар, преди да приемат това лекарство, за да облекчат главоболието или болките в гърба.

Когато се използва ибупрофен, може да има намаляване на притока на кръв към сърцето, което е причина за безпокойство.

Един прост начин за значително намаляване на риска от странични ефекти от приема на ибупрофен е да се следва препоръчваната доза от това лекарство. Тези, които не са сигурни в правилната доза ибупрофен, трябва да се консултират с лекаря си, преди да приемат това лекарство. Опаковките на ибупрофен се придружават от инструкции с препоръки за използването му. За да избегнете странични ефекти, трябва да следвате тези инструкции.

Ибупрофен странични ефекти и противопоказания

При възпалителни процеси, включващи болка и треска, се използват нестероидни лекарства на основата на ибупрофен. Те имат противовъзпалително, антипиретично, обезболяващо действие. Преди употреба трябва да разгледате противопоказанията на ибупрофен, тъй като това лекарство, имащо положителен ефект, има редица противопоказания. Всички нежелани реакции, настъпили по време на приложението, са описани подробно в инструкциите за употреба, където са показани индикации и противопоказания за употребата на ибупрофен.

Когато не се използва

Лекарството се използва за облекчаване на болката при пациенти със заболявания на опорно-двигателния апарат. Показанието за употреба е:

  • артрит;
  • артрози;
  • болки в кръста;
  • ревматизъм;
  • подагра;
  • болки в ставите с различна етиология;
  • ишиас.

Използва се за зъбобол, както и за облекчаване на симптомите на остри респираторни инфекции, грип. Ибупрофен намалява болката, облекчава симптомите на възпаление. Но преди да използвате лекарството, трябва да се консултирате с Вашия лекар и да се запознаете с противопоказанията за употребата на ибупрофен.

Заболявания на стомашно-чревния тракт, особено улцерозен гастрит, е основното противопоказание за приемане на ибупрофен, тъй като лекарството има отрицателно въздействие върху стомашната лигавица, може да предизвика обостряне на заболяването, а при продължително използване да се развие стомашна язва или кървене.

Ибупрофен. Противопоказания за употреба е възрастта на пациентите на възраст над 60 години и не се дава на деца под 12 години (таблетки, капсули), до 6-годишна възраст или с телесно тегло по-малко от 20 kg (ефервесцентни таблетки).

Лекарството не се предписва на пациента, ако има анамнеза за стомашно кървене или язва, причинена от употребата на НСПВС. В допълнение, ибупрофен е противопоказан при:

  • свръхчувствителност към прерапатам НСПВС;
  • тежка чернодробна и бъбречна дисфункция;
  • умерена до тежка сърдечна недостатъчност;
  • 3 триместър на бременността.

Ибупрофен не се препоръчва да се пие по време на кърмене.

Функции на приложението

Претегляйки плюсовете и минусите, ибупрофен се предписва внимателно на пациенти с:

  • хипертония;
  • диабет;
  • астма;
  • нарушение на формулата на кръвта;
  • заболявания на зрителния нерв.

Пациентите, които скоро ще имат операция, ибупрофен се предписва в крайни случаи, защото намалява съсирването на кръвта. Фактът, че пациентът е бил лекуван с това лекарство, не забравяйте да предупредите хирурга преди провеждане на операцията.

Вижте също: Инструкции за употреба на ибупрофен

Бременността през първия и втория триместър не е противопоказание за приемане на ибупрофен. Той не засяга състоянието на майката и не причинява патология на развитието на плода. Но може да се използва само след консултация с гинеколог, тъй като лекарството има редица странични ефекти. Необходимо е да се пие с грижа за възрастни хора. В този случай дозата се намалява наполовина.

По време на лечението е необходимо стриктно да се спазват препоръчителните дози и продължителността на лечението, за да се избегнат нежелани последствия.

Нестероидните лекарства могат да повлияят неблагоприятно стомашната лигавица, така че те се предписват за кратък курс (5-7 дни). Дозата и методът на лечение на лекарството се избират от лекаря индивидуално. Ако имате тежка стомашна болка, диспепсия, виене на свят, трябва да спрете приема на ибупрофен и да информирате Вашия лекар. Той ще коригира предписаната доза или ще замени лекарството с аналог.

Друга особеност на лекарството е способността му да забави скоростта на реакцията на тялото. Ето защо, ибупрофен не може да се приема по време на работата, изискваща повишено внимание.

Нежелани прояви

Лекарството може да предизвика странични ефекти под формата на:

В допълнение, може да има кожен обрив под формата на уртикария, сърбеж, зачервяване на кожата, алергичен ринит, в тежки случаи - ангиоедем. От страна на органите на зрението може да се развие алергичен конюнктивит. При продължителна употреба на нестероидни лекарства се намалява съсирването на кръвта, което може да доведе до поява на вътрешно кървене.

заключение

Нестероидните лекарства бързо действат и се използват за симптоматично облекчаване на болка при различни етиологии. След претегляне на противопоказанията и страничните ефекти на ибупрофен, лекарят предписва индивидуална доза и курс на лечение за всеки пациент. Ето защо не е необходимо сами да си определяте НСПВС, за да не навредите на тялото и да не влошите състоянието.

Открихте грешка? Изберете го и натиснете Ctrl + Enter

НСПВС, производно на фенилпропионова киселина.
Приготвяне: IBUPROFEN
Активното вещество на лекарството: ибупрофен
ATC кодиране: M01AE01
KFG: НСПВС
Регистрационен номер: P №015575 / 01
Дата на регистрация: 18.07.07
Собственик рег. Отличие: Фармацевтични предприятия Полфа в акционерно дружество Пабянице

Форма на освобождаване Ибупрофен, опаковка и състав на продукта.

Покрити таблетки
1 таб.
ибупрофен
200 mg

20 броя - Контурни клетъчни пакети (5) - картонени опаковки.

ОПИСАНИЕ НА АКТИВНОТО ВЕЩЕСТВО.
Всички горепосочени данни се представят само за запознаване с лекарството, възможността за употреба трябва да се консултирате с Вашия лекар.

Фармакологично действие на ибупрофен

НСПВС, производно на фенилпропионова киселина. Има противовъзпалително, аналгетично и антипиретично действие.

Механизмът на действие е свързан с инхибиране на активността на СОХ - основния ензимен метаболизъм на арахидоновата киселина, която е прекурсор на простагландините, които играят основна роля в патогенезата на възпалението, болката и треската. Аналгетичният ефект се дължи както на периферното (индиректно, чрез потискане на синтеза на простагландин), така и на централния механизъм (поради инхибиране на синтеза на простагландин в централната и периферната нервна система). Потиска агрегацията на тромбоцитите.

Когато се прилага външно, той има противовъзпалително и аналгетично действие. Намалява сутрешната скованост, увеличава обхвата на движение в ставите.

Фармакокинетика на лекарството.

При поглъщане ибупрофен се абсорбира почти напълно от стомашно-чревния тракт. Едновременният прием на храна забавя скоростта на абсорбция. Метаболизира се в черния дроб (90%). T1 / 2 е 2-3 часа.

80% от дозата се екскретира в урината главно под формата на метаболити (70%), 10% - непроменена; 20% се екскретират през червата като метаболити.

Показания за употреба:

Възпалителни и дегенеративни ставни и гръбначни заболявания (включително ревматична и ревматоиден артрит, анкилозиращ спондилит, остеоартрит), съвместно синдром при обостряне подагра, псориатичен артрит, анкилозиращ спондилит, тендинит, бурсит, ишиас, травматично възпаление на меките тъкани и опорно-двигателния апарат. Невралгия, миалгия, болка при инфекциозни и възпалителни заболявания на горните дихателни пътища, аднексити, алгоменорея, главоболие и зъбобол. Треска при инфекциозни и възпалителни заболявания.

Дозировка и начин на употреба на лекарството.

Задава се индивидуално, в зависимост от нозологичната форма на заболяването, тежестта на клиничните прояви. Когато се приема орално или ректално за възрастни, еднократната доза е 200-800 mg, честотата на приемане е 3-4 пъти на ден; за деца - 20-40 mg / kg / ден в разделени дози.

Външно се използва в рамките на 2-3 седмици.

Максимална доза: за възрастни, когато се приемат през устата или ректално - 2,4 g.

Странични ефекти на ибупрофен:

От страна на храносмилателната система: често - гадене, анорексия, повръщане, епигастричен дискомфорт, диария; възможно е развитие на ерозивни и язвени поражения на стомашно-чревния тракт; рядко, кървене от стомашно-чревния тракт; при продължителна употреба, възможна чернодробна дисфункция.

От страна на централната нервна система и периферната нервна система: често - главоболие, замаяност, нарушения на съня, възбуда, зрителни нарушения.

От хемопоетичната система: при продължителна употреба са възможни анемия, тромбоцитопения, агранулоцитоза.

От страна на пикочната система: продължителна употреба може да бъде нарушена бъбречната функция.

Алергични реакции: често - кожен обрив, ангиоедем; рядко - асептичен менингит (по-често при пациенти с автоимунни заболявания), бронхоспастичен синдром.

Местни реакции: когато се прилагат външно, хиперемия на кожата, усещане за парене или мравучкане.

Противопоказания за лекарството:

Ерозивни и язвени поражения на стомашно-чревния тракт в острата фаза, заболявания на зрителния нерв, "аспиринова триада", хемопоетични нарушения, изразени нарушения на бъбреците и / или черния дроб; свръхчувствителност към ибупрофен.

Употреба по време на бременност и кърмене.

Не използвайте ибупрофен през третия триместър на бременността. Употребата през първото и второто тримесечие на бременността е оправдана само в случаите, когато очакваната полза за майката превишава възможната вреда за плода.

Ибупрофен се екскретира в малки количества с кърмата. Може да се използва по време на кърмене с болка и треска. Ако е необходимо, продължителната употреба или употреба във високи дози (повече от 800 mg / ден) трябва да вземе решение за прекратяване на кърменето.

Специални инструкции за приложение на ибупрофен.

Използва се с повишено внимание при съпътстващи заболявания на черния дроб и бъбреците, хронична сърдечна недостатъчност, с диспептични симптоми преди лечението, веднага след операцията, с индикации за анамнеза за кървене от стомашно-чревния тракт и заболявания на стомашно-чревния тракт, алергични реакции, свързани с приема на НСПВС.

В процеса на лечение се изисква систематично наблюдение на функциите на черния дроб и бъбреците, снимки на периферна кръв.

Не трябва да се прилага външно върху увредените участъци на кожата.

Взаимодействие с ибупрофен с други лекарства.

С едновременната употреба на ибупрофен намалява ефекта на антихипертензивни средства (АСЕ инхибитори, бета-блокери), диуретици (фуросемид, хипотиазид).

При едновременна употреба с антикоагуланти може да се засили тяхното действие.

С едновременната употреба със СКС се увеличава рискът от странични ефекти от стомашно-чревния тракт.

С едновременната употреба на ибупрофен може да измести от съединенията с протеини на кръвната плазма непряко антикоагуланти (аценокумарол), хидантоинови производни (фенитоин), перорални хипогликемични лекарствени средства сулфонилурейни производни.

При едновременна употреба с амлодипин е възможно леко намаляване на антихипертензивния ефект на амлодипин; с ацетилсалицилова киселина - намалява концентрацията на ибупрофен в кръвната плазма; с баклофен - описва случай на повишено токсично действие на баклофен.

При едновременна употреба с варфарин е възможно увеличаване на времето на кървене, наблюдава се също и микрогематурия, хематоми; с хидрохлоротиазид - възможно е леко понижение на антихипертензивния ефект на хидрохлоротиазид; с каптоприл - възможно е намаляване на антихипертензивния ефект на каптоприл; с Kolestiramine - умерено изразено намаляване на абсорбцията на ибупрофен.

С едновременното използване на литиев карбонат се увеличава концентрацията на литий в кръвната плазма.

С едновременното използване на магнезиев хидроксид увеличава първоначалната абсорбция на ибупрофен; с метотрексат - повишава токсичността на метотрексат.

Фармакологично действие

Активната съставка на лекарството е ибупрофен, производно на фенилпропионова киселина.

Ибупрофен е най-ефективен за възпалителна болка. Антипиретичното действие е доста близко до ацетилсалициловата киселина. Потиска адхезията на тромбоцитите, подобрява микроциркулацията и намалява интензивността на възпалението.

Когато се прилага външно, ибупрофен като мехлем има силен аналгетичен ефект, намалява зачервяване, сутрешна скованост и подуване.

Лекарството е включено в списъка на най-важните лекарства на Световната здравна организация, неговата ефикасност и безопасност са проучени и клинично тествани.

Формуляр за освобождаване

Ибупрофен се предлага под формата на таблетки, суспензии и мехлеми.

  • Таблетките ибупрофен са кръгли, гладки, двойно изпъкнали. Всяка таблетка съдържа 200 mg или 400 mg активна съставка. Помощни вещества - магнезиев стеарат, талк, лактоза, картофено нишесте, колоиден силициев диоксид, повидон 25. 10, 20 и 100 броя на опаковка;
  • Покрити с ибупрофен таблетки с удължено действие. Всяка таблетка съдържа 800 mg активна съставка. 7, 14 и 60 броя в опаковка;
  • Таблетки за смучене. Всяка таблетка съдържа 200 mg активна съставка;
  • Дългодействащи капсули. Всяка капсула съдържа 300 mg активна съставка;
  • Суспензията на ибупрофен за орално приложение е хомогенна, жълта, с мирис на портокал. 5 ml от суспензията съдържа 100 mg активна съставка. Произвежда се в бутилки от 100 ml, в картонена кутия с мерителна лъжица;
  • 5% крем и гел за външна употреба.

Показания за употреба на ибупрофен

Ибупрофен е показан за:

Ибупрофен е показан също при лечение на навяхвания на лигаментите, ревматоиден артрит, радикулит и ставен синдром (с обостряне на подагра).

Като допълнение, ибупрофен е показан за употреба при:

  • пневмония;
  • Постоперативна, стоматологична и главоболие;
  • Инфекциозно-възпалителни УНГ заболявания - фарингит, тонзилит, ринит, ларингит, синузит;
  • бронхит;
  • паникулит;
  • Първична дисменорея;
  • algodismenoree;
  • Възпалителни процеси в таза;
  • Аднексит.

Противопоказания

Ибупрофен е противопоказан съгласно инструкциите:

  • Свръхчувствителност към лекарството;
  • Обостряне на язва на стомаха или на дванадесетопръстника и язвен колит;
  • Заболявания на зрителния нерв и нарушено цветно зрение;
  • "Аспириновата" астма;
  • хипертония;
  • скотоми;
  • амблиопия;
  • Изразени нарушения на бъбреците или черния дроб, както и цироза на черния дроб с портална хипертония;
  • Сърдечна недостатъчност;
  • подуване;
  • хемофилия;
  • антикоагулация;
  • левкопения;
  • Патология на вестибуларния апарат;
  • Недостиг на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа;
  • III триместър на бременността.

Според инструкциите Ibuprofen предписан с повишено внимание, когато: t

  • Хронична сърдечна недостатъчност
  • Съпътстващи заболявания на черния дроб и бъбреците,
  • ентерит;
  • Веднага след операцията;
  • С диспептични симптоми преди лечението;
  • гастрит;
  • колит;
  • Деца до 12 години.

Когато се използва ибупрофен, е необходимо систематично да се следи образецът на периферната кръв, както и функциите на черния дроб и бъбреците.

7 правила за лечение на грип

Какво причинява болка в гърдите: невралгия или сърце?

Как да се запази здравето на бъбреците: 10 навици, които трябва да бъдат изоставени

Инструкции за употреба на ибупрофен

Според инструкциите Ibuprofen взети след хранене вътре.

Дневната доза на лекарството зависи от заболяването:

  • При остеоартроза, алгоменорея, псориатичен артрит и анкилозиращ спондилоартрит, на възрастните се предписва 400-600 mg 3-4 пъти дневно;
  • При ревматоиден артрит приемайте повишена доза от 800 mg 3 пъти дневно;
  • За увреждания на меките тъкани и навяхвания се използват ибупрофен таблетки с удължено действие - 1600-2400 mg веднъж дневно, за предпочитане преди лягане;
  • При умерена болка приемайте 1200 mg на ден;
  • За фебрилен синдром, възникнал след имунизация, се използват 50 mg, ако е необходимо, приложението може да се повтори след 6 часа, но не повече от 100 mg на ден.

Когато фебрилни деца над 12-годишна възраст, дозата на ибупрофен се изчислява за намаляване на телесната температура:

  • Над 39.2 градуса С, 10 mg на 1 kg телесно тегло на ден;
  • Под 39,2 градуса С, 5 mg на 1 kg телесно тегло на ден.

Таблетките на ибупрофен за резорбция се използват за лечение на заболявания на УНГ, разтварящи се в устата под езика. Деца на възраст над 12 години и възрастни се предписват 200-400 мг 2-3 пъти дневно.

Суспензия за перорално приложение обикновено се предписва на деца. Средната единична доза за прием 3 пъти на ден е:

  • От 1 до 3 години - 100 mg;
  • От 4 до 6 години - 150 mg;
  • От 7 до 9 години - 200 mg;
  • От 10 до 12 години - 300 mg.

Външно се прилага гел или крем ибупрофен, нанасяне и триене, докато се абсорбира напълно в засегнатата област 3-4 пъти на ден. Лечението може да се проведе в рамките на 2-3 седмици.

Странични ефекти

Според инструкциите, ибупрофен е доста безопасно лекарство и обикновено се понася добре. При използване може да възникнат някои странични ефекти:

Храносмилателната система: диария, повръщане, гадене, анорексия, епигастричен дискомфорт, ерозивни и язвени поражения на стомашно-чревния тракт се срещат по-често; значително по-малко нарушена чернодробна функция или кървене от стомашно-чревния тракт.

Може да възникне нервна система: главоболие или замаяност, нарушение на съня или възбуда, както и нарушения на зрението.

Кръвоносната система: странични ефекти се наблюдават само при продължителна употреба на лекарството - тромбоцитопения, анемия, агранулоцитоза.

Пикочна система: при продължителна употреба на ибупрофен може да се появи бъбречна дисфункция.

Алергични реакции могат да се наблюдават при приемане на лекарството вътре, и когато се прилагат външно под формата на зачервяване на кожата, кожен обрив, ангиоедем, усещане за парене. Бронхоспастичният синдром и асептичният менингит се срещат много по-рядко.

Ибупрофен е противопоказан през третия триместър на бременността. Приложението в I и II триместрите е възможно стриктно според показанията на лекаря.

По време на кърмене ибупрофен може да се използва в ниски дози за болка и треска. Тъй като лекарството се освобождава в кърмата, употребата в дози над 800 mg дневно е противопоказана.

Условия за съхранение

Ибупрофен се предлага по лекарско предписание. Срок на годност - 3 години.

Действие на лекарството

Основната съставка на ибупрофен е производно на фенилпропионова киселина. Спомагателни вещества са колоиден силициев диоксид, нишесте, пчелен восък, магнезиев стеарат, ванилин и други компоненти.

Действието на лекарството се основава на инхибирането на синтеза на простагландини, което причинява намаляване на фокуса на възпалението. Освен това, елиминирането на възпалителния процес от своя страна осигурява увеличаване на подвижността на ставите, намаляване на подуването и облекчаване на сковаността сутрин.

Влизайки в организма на активното вещество, не само инхибира синтеза на простагландини, но и елиминира медиаторите на болката. Ибупрофен се абсорбира бързо от стомашно-чревния тракт. Метаболизмът на лекарството се появява в черния дроб и лекарството се екскретира от бъбреците.

Максималното количество активна съставка влиза в тялото след само два часа. Нещо повече, заслужава да се отбележи, че по-голямата част от нея попада точно в възпалената става, а именно в синовиалната течност.

Показания за употреба

Основните индикации за употреба са такива проблеми като:

  1. Дегенеративни заболявания на ставите и гръбначния стълб. Използва се главно при заболявания, които са придружени от възпалителни процеси и болка. Те включват артрит, остеоартрит, спондилит и други патологии.
  2. Болкови синдроми, причинени от наранявания и проблеми с напълно различна етиология. Това може да бъде главоболие, фрактури, синини, зъбобол или болка при жените по време на менструация.
  3. Студени или инфекциозни заболявания, при които има повишена телесна температура.

В допълнение, ибупрофен се използва за лечение на различни заболявания, симптомите на които са възпалителни процеси и болкови синдроми.

Начин на употреба и дозиране

Естествено, дозата и курсът на лечение трябва да се определят единствено от лекуващия лекар след извършване на всички необходими диагностични процедури. Всъщност, само в резултат на получените изследвания, специалистът може да оцени степента на увреждане и необходимостта да се използва конкретен наркотик.

Но въпреки това, съществуват стандартни дози, които се използват за болки в ставите и възпалителни процеси. Лечението с таблетки ибупрофен отнема около пет дни.

По-нататъшната употреба на лекарството може да предизвика нежелани реакции. Ето защо, това не си струва риска, и е по-добре строго да се придържат към назначенията на лекуващия лекар.

Дневната доза не трябва да надвишава 800 mg. лекарство, т.е. една таблетка три или четири пъти дневно. Ако болката е прекалено силна в първия ден на ибупрофен, дозата може да бъде леко повишена, като се вземат две таблетки наведнъж.

Ибупрофен маз се използва за външна употреба. За да направите това, трябва да изстискате малко гел върху проблемната област.

След това масажирайте мазта в зоната на засегнатата област с масажни движения. Но не търкайте лекарството. Това може да намали количеството пропускливи вещества и да сведе до минимум ефективността на използване.

Ибупрофен може да се използва при възрастни и деца над 12 години. Но ако възникне такава необходимост, е възможно да се използва лекарството за дете дори от шестгодишна възраст. Но в този случай теглото на малкия пациент трябва да надвишава 20 кг.

Противопоказания

Подобно на всяко друго лекарство от групата на нестероидните противовъзпалителни средства, ибупрофен е доста силен и може да причини редица негативни последици за здравето на пациента.

Ето защо, за да се избегнат такива прояви, е необходимо стриктно да се спазват инструкциите за употреба. В допълнение, ибупрофен има определен брой противопоказания. Те включват проблеми като:

  1. Сериозни сърдечно-съдови заболявания.
  2. Язва на стомаха или на дванадесетопръстника.
  3. Чернодробна или бъбречна недостатъчност.
  4. Деца до 12 години.
  5. Прекомерна чувствителност към основните компоненти на лекарството.
  6. Нарушения на кръвта.

В допълнение, ибупрофен не се препоръчва при жени по време на бременност и кърмене. В края на краищата, лекарствата от групата на НСПВС влияят отрицателно върху развитието на детето, както в утробата, така и след раждането по време на кърмене.

Странични ефекти

Ибупрофен е доста силно лекарство. Неправилната му употреба, предозиране или продължително лечение с ибупрофен могат да предизвикат нежелани реакции. Те включват проявления като:

  • гадене;
  • повръщане;
  • стомашна болка;
  • виене на свят;
  • увреждане на слуха или зрението;
  • кожни обриви и зачервяване;
  • внезапни налягания;
  • тахикардия;
  • появата на язви в стомаха;
  • нарушение на председателството;
  • психични разстройства, които се изразяват в плачливост, раздразнителност и депресия.

Специални инструкции

В никакъв случай ибупрофен не трябва да се приема с алкохолни напитки. Това може да предизвика странични ефекти, но и сериозни усложнения на заболяването.

В допълнение, заслужава да се отбележи, че приемането на такова лекарство забавя реакциите на човека и намалява вниманието му. Следователно, когато се лекува ибупрофен, е необходимо да се откаже от шофирането на автомобил.

Също така, не смесвайте различни лекарства без препоръката на лекуващия лекар. В действителност, в някои случаи, ефектът на ибупрофен може едновременно да намали ефективността на самото лечение и да доведе до сериозни последствия и влошаване на общото състояние на дадено лице.

Как да използвате ибупрофен, какви са неговите противопоказания и особености на приложението, вижте следното видео:

Структурна формула

Името на латинското вещество ибупрофен

Ибупрофен (род. Ибупрофени)

Химично наименование

Брутна формула

Фармакологична група вещества ибупрофен

  • NPVS - Производни на пропионова киселина

Носологична класификация (МКБ-10)

  • G43 Мигрена
  • G44.2 Главоболие от тип стрес
  • G45.0 Синдром на вертебробазилярната артериална система
  • G54.2 Рани на шийните корени, некласифицирани другаде
  • G54.3 Лезии на корените на гърдите, некласифицирани другаде
  • G54.5 Невралгична амиотрофия
  • H92.0 Оталгия
  • J01 Остър синузит
  • J02.9 Фарингит, неуточнен
  • J03.9 Остър тонзилит, неуточнен (ангина агранулоцит)
  • J04.0 Остър ларингит
  • J06 Остри инфекции на горните дихателни пътища с множествена и неуточнена локализация
  • J11 Грип, вирусът не е идентифициран
  • J18 Пневмония без уточняване на патогена
  • J30 Вазомоторни и алергични ринити
  • J31.0 Хроничен ринит
  • J31.2 Хроничен фарингит
  • J32 Хроничен синузит
  • J35.0 Хроничен тонзилит
  • J37.0 Хроничен ларингит
  • J40 Бронхит, неопределен като остър или хроничен
  • K08.8.0 * Зъбна болка
  • M06.9 Ревматоиден артрит, неуточнен
  • M07.3 Други псориатични артропатии (L40.5 +)
  • M10.9 Подагра, неуточнена
  • М13.9 Артрит, неуточнен
  • М19.9 Артроза, неуточнена
  • M25.5 Болка в ставите
  • M42 Остеохондроза на гръбначния стълб
  • М45 Анкилозиращ спондилит
  • M47 Спондилоза
  • M54.1 Радикулопатия
  • M54.3 Ишиас
  • M54.5 Болка в долната част на гърба
  • M65 Синовити и теносиновити
  • М71 Други бурсопатии
  • M75.0 Адхезивен капсулит на рамото
  • М77.9 Ентесопатия, неуточнена
  • M79.0 Ревматизъм, неуточнен
  • M79.1 Миалгия
  • М79.2 Невралгия и неврит, неуточнени
  • М79.3 Паникулит, неуточнен
  • M89.9 Костно заболяване, неуточнено
  • N04 Нефротичен синдром
  • N70 Салпингит и оофорит
  • N73.9 Възпалителни заболявания на женските тазови органи, неуточнени
  • N94.6 Дисменорея, неуточнена
  • Q25.0 Отворен артериален канал
  • R07.0 Възпалено гърло
  • R50.0 Треска с втрисане
  • R51 Главоболие
  • R52.9 Болка, неуточнена
  • R60.0 Локално подуване
  • R68.8.0 * Възпалителен синдром
  • T03.9 Множествени изкълчвания, навяхвания и увреждания на апарат за капсулно-лигаментни връзки на ставите, неуточнени
  • T14.0 Повърхностно увреждане на неопределена област на тялото.
  • T14.3 Изкълчване, навяхване и увреждане на капсулно-лигаментния апарат на съвместната, неопределена област на тялото
  • Т14.9 Травма, неуточнена
  • Z100 * CLASS XXII хирургическа практика

Характерни вещества ибупрофен

Ибупрофен е рацемична смес от S- и R-енантиомери. Бял или почти бял кристален прах, практически неразтворим във вода, силно разтворим в органични разтворители (етанол, ацетон). Молекулно тегло 206.28.

фармакология

Фармакологично действие - противовъзпалително, антипиретично, аналгетично.

Неселективно инхибира СОХ-1 и СОХ-2, намалява синтеза на PG. Противовъзпалителният ефект е свързан с намаляване на съдовата пропускливост, подобрена микроциркулация, намаляване на освобождаването на възпалителни медиатори от клетките (PG, кинини, LT) и потискане на енергийното снабдяване на възпалителния процес. Аналгетичният ефект се дължи на намаляване на интензивността на възпалението, намаляване на продукцията на брадикинин и неговата алгогенност. При ревматоиден артрит, той засяга главно ексудативния и отчасти пролиферативните компоненти на възпалителния отговор, има бърз и изразено аналгетично действие, намалява подуване, сутрешна скованост и ограничена подвижност в ставите. Намаляването на възбудимостта на терморегулиращите центрове на диенцефалона води до антипиретичен ефект. Тежестта на антипиретичния ефект зависи от началната телесна температура и дозата. При еднократна доза ефектът продължава до 8 ч. При първична дисменорея намалява вътрематочното налягане и честотата на маточните контракции. Обратимо инхибира тромбоцитната агрегация.

Тъй като PG забавя затварянето на артериалния канал след раждането, се смята, че потискането на COX е основният механизъм на действие на ибупрофен, когато се използва w / w при новородени с отворен артериален канал.

При поглъщане се абсорбира добре от стомашно-чревния тракт. Cмакс създава се в рамките на 1 час, а когато се приема след хранене, в рамките на 1,5—2,5 ч. Свързването с плазмените протеини е 90%. Бавно прониква в кухината на ставата, но се задържа в синовиалната тъкан, създавайки по-големи концентрации в нея, отколкото в плазмата. Биологичната активност е свързана с S-енантиомера. След абсорбцията, около 60% от фармакологично неактивната R-форма бавно се трансформира в активната S-форма. Подложени на биотрансформация. Има 3 основни метаболита, които се екскретират чрез бъбреците. При непроменена форма с урина не се екскретира повече от 1%. Има двуфазна кинетика на елиминиране с Т1/2 от плазмата 2–2,5 часа (за забавени форми - до 12 часа).

Употреба на веществото ибупрофен

За перорално приложение: възпалителни и дегенеративни заболявания на опорно-двигателния апарат, PI S. ревматоиден артрит, остеоартрит, псориатичен артрит, ставен синдром с обостряне на подагра, анкилозиращ спондилит (болест на Бехтерев), спондилоза, синдром на Barre-Lieu (цервикална мигрена, синдром на вертебралната артерия). Болестен синдром, lumbodynia, ишиас, гръдни кореновата синдром, миалгия, невралгична amyotrophy, невралгия, артралгия, ossalgia, бурсит, тендинит, теносиновит, разтягане лигаментите, натъртвания, травматично възпаление на меките тъкани и опорно-двигателния апарат, постоперативна болка, придружена от възпаление, мигрена, главоболие и зъбобол, хирургични операции в устната кухина. Трескави състояния с различен генезис (RI S ‡. След имунизация), с грип и ARVI. Като адювант: инфекциозно-възпалителни заболявания на горните дихателни пътища (тонзилит, фарингит, ларингит, синузит, ринит), бронхит, пневмония, тазови възпалителни процеси, аднексит, алгоменорея, паникулит, нефротичен синдром (за намаляване на тежестта на протеинурията).

За външна употреба: възпалителни и дегенеративни заболявания на опорно-двигателния апарат: артрит (ревматоиден) лумбаго, ишиас; мускулни болки, наранявания, без да се нарушава целостта на меките тъкани (PI C, C), изкълчване, разтягане или разкъсване на мускулите и сухожилията, натъртване, посттравматично подуване на меките тъкани).

За iv приложение (само за новородени): лечение на хемодинамично значим отворен артериален канал при недоносени бебета с гестационна възраст под 34 седмици.

За ректално приложение (за деца от 3 месеца до 2 години): като противогрипно - остри респираторни инфекции, остри респираторни вирусни инфекции, грип, други инфекциозни и възпалителни заболявания, придружени от треска; реакции след ваксинация. Като болкоуспокояващо, болково синдром със слаба или умерена интензивност (PI S C. Главоболие, зъбобол, мигрена, невралгия, болки в ушите и гърлото, болки по време на навяхвания).

Противопоказания

Свръхчувствителност. За перорално приложение: ерозивни и язвени заболявания на стомашно-чревния тракт в острата фаза (PІS. S. Язва на стомаха и дванадесетопръстника, болест на Crohn, улцерозен колит, пептична язва), "аспиринова" бронхиална астма, уртикария, ринит, предизвикани от приемането салицилати или други НСПВС; нарушения в кръвосъсирването (PI S,.s ‡. хемофилия, hypocoagulation, хеморагичен диатеза), заболяване на зрителния нерв, скотомата, амблиопия, нарушена цветно зрение, астма, левкопения, тромбоцитопения, хеморагичен диатеза потвърди хиперкалиемия, тежко чернодробно увреждане или активно чернодробно заболяване тежка бъбречна недостатъчност (креатининов клирънс 1/10 - тромбоцитопения, неутропения.

От нервната система:> 1/100, 1/10 - бронхопулмонална дисплазия; > 1/100, 1/1000, 1/100, 1/1000, 1/100, 1/1000, 1/10 - увеличение на концентрацията на креатинин в кръвта, намаляване на концентрацията на натрий в кръвта.

Когато се прилага външно

Дразнене на кожата под формата на зачервяване, подуване, обрив или сърбеж; при продължителна употреба - системни нежелани реакции.

взаимодействие

Едновременната употреба на два или повече НСПВС трябва да се избягва поради повишения риск от странични ефекти. С едновременната употреба на ибупрофен намалява противовъзпалителното и антиагрегационното действие на ацетилсалициловата киселина (възможно е да се увеличи честотата на остра коронарна недостатъчност при пациенти, получаващи малки дози ацетилсалицилова киселина като антитромбоцитно средство след започване на ибупрофен). Когато се прилага с тромболитични лекарства (алтеплази, стрептокиназа, урокиназа) в същото време увеличава риска от кървене. Ибупрофен усилва ефекта на индиректните антикоагуланти, антитромбоцитни средства, фибринолитици.

Индукторите на микрозомалното окисление (фенитоин, етанол, барбитурати, рифампицин, фенилбутазон, трициклични антидепресанти) увеличават производството на хидроксилирани активни метаболити, увеличавайки риска от развитие на тежки хепатотоксични реакции. Инхибиторите на микрозомалното окисление намаляват риска от хепатотоксично действие.

Антиацидите и колестирамин намаляват абсорбцията на ибупрофен. Кофеинът подобрява аналгетичния ефект на ибупрофен. Цефамундол, цефоперазон, цефотетан, валпроева киселина увеличават честотата на хипопротромбинемия.

Миелотоксичните лекарства повишават хематотоксичността на ибупрофен. Препаратите за циклоспорин и злато усилват ефекта на ибупрофен върху синтеза на PG в бъбреците, което се проявява чрез повишена нефротоксичност. Ибупрофен повишава плазмената концентрация на циклоспорин и вероятността от неговите хепатотоксични ефекти. Лекарства, блокиращи тубулната секреция, намаляват екскрецията и увеличават плазмената концентрация на ибупрофен.

Ибупрофен намалява ефекта на антихипертензивни лекарства (PI C, C), BPC и ACE инхибитори, натриуретичната и диуретичната активност на фуроземида и хидрохлоротиазида, ефективността на урикозуричните лекарства. Укрепва страничните ефекти на минералокортикоиди, глюкокортикоиди, естрогени, етанол. Подобрява ефекта на пероралните хипогликемични лекарства и инсулин. Повишава кръвната концентрация на дигоксин, литиеви препарати и метотрексат. Ибупрофен може да намали клирънса на аминогликозидите (при едновременно назначаване може да се увеличи рискът от нефротоксичност и ототоксичност).

Ибупрофен за въвеждане не трябва да се смесва с други лекарства.

свръх доза

Симптоми: коремна болка, гадене, повръщане, летаргия, сънливост, депресия, главоболие, шум в ушите, метаболитна ацидоза, кома, остра бъбречна недостатъчност, хипотония, брадикардия, тахикардия, предсърдно мъждене и дихателен арест.

Лечение: стомашна промивка (само през първия час след поглъщане), активен въглен (за намаляване на абсорбцията), алкална напитка, принудителна диуреза и симптоматична терапия (корекция на KHS, кръвно налягане, стомашно-чревно кървене).

Начин на приложение

Вътре, външно, ректално (деца 3 месеца - 2 години), в / в (новородено).

Предпазни мерки вещества ибупрофен

Лечението с ибупрофен трябва да се извършва в минималната ефективна доза, възможно най-краткия кратък курс. По време на продължително лечение е необходимо да се контролира картината на периферната кръв и функционалното състояние на черния дроб и бъбреците.

Като се има предвид възможността за развитие на НСПВС-гастропатия, тя се предписва внимателно на възрастни хора, с анамнеза за стомашни язви и други стомашно-чревни заболявания, стомашно-чревно кървене, едновременно лечение с глюкокортикоиди, други НСПВС и за продължителна терапия. С появата на симптомите на гастропатията се наблюдава внимателен контрол (ПИ, Езофагогастродуоденоскопия, анализ на кръвта с хемоглобин, хематокрит, анализ на окултна кръв). За да се предотврати развитието на НСПВС, гастропатията се препоръчва да се комбинира с лекарства PGE (мизопростол).

При пациенти с нарушена чернодробна и бъбречна функция се препоръчва повишено внимание (редовно проследяване на нивото на билирубин, трансаминази, креатинин, бъбречна концентрация), хипертония и хронична сърдечна недостатъчност (ежедневно проследяване на диурезата, телесното тегло, BP). Ако настъпи нарушение на зрението, намалете дозата или прекратете приема на лекарството.

Не се препоръчва прием на алкохол по време на лечението.

Невъзможно е да се приложи върху отворена повърхност на раната, увредената кожа; Избягвайте получаване на крем, гел или мехлем в очите и лигавиците.